Бранимира Нешовска, ръководител Човешки ресурси в HP България
Бранимира Нешовска работи в HP от 2008 г., когато започва като HR Generalist. 7 години по-късно поема поста Ръководител Човешки ресурси за България и Унгария, а от 2018 г. отговоря и за пазарите в Сърбия и Хърватска. Експертизата на Бранимира се фокусира върху управлението на таланти, обучение и развитие, коучинг, ангажираност на служителите и вътрешни комуникации.
Завършва бакалавърска степен от Медицински колеж – София, притежава диплома за квалификация по компютърна обработка на информацията от УАСГ, сертификат за професионален мениджмънт от Open University, UK, както и университетски степени по „Управление и Администрация“ и „Управление и развитие на Човешките ресурси“ от Нов български университет.
Г-жо Нешовска, защо е важно всяка компания да търси разнообразието в своя екип и да се стреми да няма предразсъдъци по етнически или други признаци?
Управлението на многообразието в работен контекс е процес на създаване на среда, която е едновременно разнообразна и приобщаваща – Diversity & Inclusion. Затова много компании говорят за Многообразието и Включването като едно цяло и приемат двете концепции като неразделни. Търсейки и оценявайки различията – независимо дали става дума за раса, етническа принадлежност, пол, националност, сексуална ориентация, способности, възгледи и т.н. – ние привличаме най-добрите таланти от индустрията, в която оперираме, а така стимулираме дългосрочния успех на фирмата. Когато се съберат служители с различен произход, опит, експертиза, интереси и разбирания това провокира творческите процеси, чрез уникалността на всеки един. По този начин и организацията се развива и постига успехи, заедно с хората вътре в нея.
В HP Inc. говорим за Diversity, Equity, & Inclusion, equity- равенство (справедливост) и преоткриваме стандартите за разнообразие, равенство, приобщаване и принадлежност в начина, по който работим като компания и влияем на обществото. Разнообразието е заложено във всичко, което правим и всеки наш служител, на всяко ниво, играе важна роля. В допълнение имаме силни Business impact networks – групи по доброволчество, които чрез инициативите, които създават, стимулират усещане за принадлежност в офисите на HP по света.
От какво най-често се страхуват работодателите, кое ги спира да бъдат „по-отворени“ за различията при култури и хора?
Страхът от неизвестното и изключващата фирмена култура могат да попречат на разнообразието на работното място. Работодателите се фокусират вурху потенциалните пречки и често пренебрегват множеството предимства, които идват от поддържане на многообразие на работното място.
Трябва ли търсенето на разнообразие в екипа да се превърне във водещ бизнес приоритет за повечето български компании и какви са предимствата?
Да, разбира се. Безспорен факт е, че насърчаване на многообразието в компанията и ефективното му управление допринася за по-добри бизнес постижения и екипен дух. Редица изследвания показват, че внедряването на успешни програми за многообразие и приобщаване съкращават разходите на компанията и увеличават нейната печалба.
Част от предимствата могат да бъдат:
- създаване на по-динамична фирмена култура и положителна работна среда
- увеличаване удовлетвореността на служителите и подобряване на процеса на вземане на решения
- повишаване благосъстоянието и ефективността на служителите
- подобряване на степента на социално сближаване и изграждане на взаимоотношения с различни общности
- развитие на креативни и иновативни продукти и/или услуги
- повишаване на вътрешното предприемачество и иновация
- подобряване на достъпа до нови и разнообразни пазари и клиенти
- повишаване стойността на компанията и осигуряване на по-добро конкурентно предимство
- увеличаване лоялността към марката и удовлетвореността на клиентите
- изграждане на позитивен обществен имидж
- спомага на макроравнище за намаляване на бедността и за по-добра политическа стабилност и много други…
Как подхожда вашата компания към различията в екипите – какви трудности срещате и каква част от екипа ви е с различен етнос, например?
HP Inc. е мултикултурна, мултинационална компания. Стимулирането на многообразието е наша изрична цел. Културата ни на приобщаване се основава на доверие и уважение към индивида, както и неговата ориентация, опит и възгледи. В HP Inc. работят и се развиват много хора с различни националности и това е нещо напълно естествено за нас.
През 2021 г. компанията обяви своята амбициозна програма за устойчиво въздействие на планетата и общностите, в които оперира. Тя е свързвана с най-актуалните теми и въпроси от ежедневието ни и как/къде можем да окажем най-голямо въздействие:
- Действия в областта на климата: Стремеж към нулева стойност на въглеродните емисии; 100% възобновяема електроенергия в глобалните операции; устойчиво портфолио от продукти и решения. 1 700 000 килограма пластмаса от океана е използвана в продукти на HP , от 2016 г. насам. Това са повече от 60 млн. бутилки.
- Права на човека: Създаване на мощна култура на многообразие, равенство и приобщаване; Социална и расова справедливост; Равенство межд половете;
- Цифрово равенство: Водеща роля в активирането на иновативни и холистични решения, които разбиват цифровото разделение, което възпрепятства много хора да имат достъп до образование, работа и здравеопазване; Насърчаване и спомагане на цифровото приобщаване.
В глобален мащаб, HP Inc. е поела ангажимент до 2030 г. да постигне равенство между половете – 50/50 в ръководството на компанията и да гарантира, че жените, заемащи технически и инженерни позиции представляват повече от 30% от работна сила. В допълнение компанията се ангажира със справедливо и равностойно заплащане. В HP Inc. вярваме, че на хората трябва да се плаща за това, което правят, и за начина, по който го правят, независимо от техния пол, раса или други лични характеристики.
От друга страна Специалистите човешки ресурси са ангажирани с увеличаване разнообразието на работната ни сила активно чрез набиране и развитие на таланти като се прилагат и стажантски програми.
Срещате ли трудности при наемането на работа?
В последно време наблюдавам здравословно движение на пазара на труда, което след месеците на изолация действа благотворно и на бизнеса, и на кандидатите. Но независимо от ситуацията, управление на очакванията е едно от най-големите предизвикателства в процеса на наемане на работа. Това, което отличава силните кандидати е ясна самооценка и меки умения като водещите са адаптивност, ефективна комуникация и колаборация, работа в екип, умения за учене. Това са ключови компоненти в областта на технологиите и иновациите, където промените ежедневно ни провокират да сме гъвкави и креативни.
Преминава ли вашият ръководен екип обучения с цел по-малко предразсъдъци?
Да, преминават обучения по Подсъзнателни предразсъдъци. А от тази година имаме и нова обучителна сесия за мениджъри и ЧР специалисти – „Hire EQ: Equitable hiring for better outcomes“ – Справедливо наемане за по-добри резултати, насочена към равенство между пол и раса в екипите ни в HP. Мениджърите ни играят ключова роля в подпомагане постигането на целите на компанията за стимулиране на по-разнообразна, справедлива и приобщаваща технологична индустрия – а отдел ЧР играе роля в подкрепата на служителите.
Ценни уроци и съвети от дейността ви, свързана с разнообразието?
Специалистите „Човешки ресурси“ трябва активно да се ангажират в увеличаване на разнообразието на работната си сила чрез набиране и/или развитие на таланти. Стажантските програми са ефективен инструмент, чрез който е важно да се насърчават талантите на ранен етап, за да имат възможност да направят информиран избор, за да постигнат целите си. Специалистите Човешки ресурси трябва да се ангажират и с инициативи, които подпомагат напредъка и лидерството. Тези инициативи трябва да гарантират, че организационната култура позволява на талантите да се развиват и да напредват, да гарантират, че постигат пълния си потенциал.
Голяма част от управлението на разнообразието е да накарате хората да чувстват принадлежност в дейностите – да създадете среда, в която те да чувстват, че гласовете им се чуват и че това, което имат да кажат, е важно. Хората не искат да бъдат третирани по различен начин; те искат да бъдат третирани справедливо, в зависимост от техните заслуги. Затова е важно не само да се развива, но и подкрепя среда, в която няма дискриминация, по никакви показатели и служителите се чувстват приети, такива каквито са.
Смятате ли, че вие и други фирми трябва да се застъпите за това да има повече разнообразието във фирмите?
Да, чрез личният пример. Промяната винаги започва вътре, от самите нас. Затова можем да започнем със себе си, задавайки си следните въпроси:
- Какво не искам да се случва в компанията, в която работя? (по отношение на изключване и дискриминация)
- Какво искам да се случва?
- Какво трябва да направя, за да се случи?
- Към кого мога да се обърна за помощ/кого трябва да привлека на своя страна?
Мисленето трябва да се промени – то трябва да е в смисъл на „добавяне на култура“culture add спрямо „приспособяване към културата“ culture fit. „Добавяне на култура“ е философия, която съзнателно приема хора с различен произход, общности и демографски характеристики, за да насърчи култура на приобщаване. Това води до по-иновативни и креативни екипи.
Постигането и култивирането на многообразието на работното място е това, което прави успешна не само компанията, но и всички нас, които сме част от тази система.